Tilannetietoa Länsi-Suomen ESR+-hakemusten käsittelystä

Keski-Suomen ELY-keskukselle 31.8.2022 päättyneeseen ESR+ -aluehakuun saapuneet hakemukset on arvioitu ja valintaesitykset hankkeista ovat edenneet maakunnallisiin (MYRs ja MYR) käsittelyihin. Maakunnallisten hankekäsittelyjen aikataulueroista johtuen joidenkin hakemusten osalta on saatettu edetä jo hankeneuvotteluihin.
EURA2021-järjestelmässä ei vielä ole mahdollista valmistella ESR+-hankkeiden päätöksiä, mikä viivästyttää hankkeiden virallisten päätösten tekemistä. EURA2021 -järjestelmä tulee ilmeisesti mahdollistamaan ensin vain yhden toteuttajan hankkeiden päätösten valmistelun ja päätöksenteon. Ryhmähankkeiden osalta viranomaiskäsittely ja päätöksenteko tulee mahdolliseksi myöhemmin.
Länsi-Suomen alueella rahoitettaville ESR+ -hankkeille pidetään pääsääntöisesti hankeneuvottelut ja tehdään päätökset vasta vuoden 2023 puolella. Rahoittajan yhteyshenkilöt ottavat yhteyttä hakijoihin hankeneuvottelujen aikatauluista.
Kuten hakuohjeessa mainittiin, Keski-Suomen ELY-keskuksen rahoitusyksikkö suosittelee vahvasti odottamaan virallista hankepäätöstä ennen hankkeen käynnistämistä. Hankkeen toteuttajan kannattaa valmistautua siihen, että hankkeen aloitus siirtyy myöhemmäksi – etenkin jos hankkeen oli suunniteltu alkavan tammikuussa 2023.
Keski-Suomen ELY-keskus toivottaa kaikille rauhaisaa joulun odotusta sekä levollista joulua, sekä menestystä tulevaan vuoteen 2023!